
A Váradi László és neje által 1984-ben létrehozott vállalkozás honfoglalás korabeli, egyedi- aprólékos kézműves munkával készíti termékeit, a kor női- férfi felsőruházatát, lábbelijeit, íjászathoz használatos tartozékait főként juh, kecske illetve marhabőrből. Iparművészeti szintű alkotásaik elnyerték a Hajdú- Bihar Megyei Minőségdíjat.
Szeretettel és tisztelettel használják fel a régészek által is hitelesnek és magyarnak mondott, eredeti hun, szkíta, avar motívumokat. Ez egy egyedülálló, zárt magyar művészet. Formai nyelvezete mögött, mélységes természetismeret, bölcsesség és tudás rejlik. A mai rohanó világban könnyen elvesznek a magyar múlt értékei, ha hagyjuk.
A NAZCA márkajelzéssel ellátott termékek alkotói Váradi László és Váradiné Nagy Katalin azonban értő gonddal és alapossággal tanulmányozták e-motívumokat majd építették be alkotásaikba.
Különösen kiemelkedő termékük a honfoglaló csizma, mely praktikusságán túl, az évezredes múlthoz méltó, korhű, hiszen régészeti leletek kutatási eredményeit figyelembe véve alakították ki, díszítése tetszetős, természetes bőr anyaga egészséges viselet.
A fellelhető kora középkori leletek szerint készülnek ezek a darabok. Tulajdonképpen honfoglaló őseink is hasonló csizmát viseltek.
Termékeiket viselik:
♦ Kassai Lajos az Árpád-pajzzsal kitüntetett világbajnok lovasíjász. (Árpád fejedelemre emlékezve az elismerést minden évben a pozsonyi csata győzelmi napjához, julius 7-hez legközelebb eső hét végén nyújtják át)
♦ Bíró Gábor és a Csallóközi lovasíjászok.
♦ Mónus László világbajnoki ezüstérmes, 58 szoros magyar bajnok íjász.
♦ Mónus József aki világbajnoki aranyérmet nyert Dél-Koreában, a Tradicionális Íjászfesztiválon 2008-ban.
♦ Kelemen Zsolt baranta lovas harcművész.
♦ Hortsin Tamás és a Szittya lovasíjászok.
Határozati szám: 93/2016 (10.11.)
Kategória: kulturális örökség