A Hajdú-Bihar Megyei Levéltár iratanyaga Debrecen város, az egykori Bihar és Hajdú vármegyék, majd 1950-től Hajdú-Bihar megye és településeik történetébe enged bepillantást. Debrecen város levéltárából már jóval a mohácsi vészt megelőző időből maradtak ránk oklevelek, melyek közül a legrégebbi 1294-ből származik és káptalani másolatban maradt fenn.

A város történetének kutatásához az oklevelek mellett a város birtokaira vonatkozó iratok, a csaknem teljes sorozatot alkotó városi jegyzőkönyvek (1547-1848), az 1707-től vezetett polgárkönyv, a népszámlálási iratok és az 1518-tól őrzött végrendeletek állnak a rendelkezésünkre. Debrecen város törvényszéki fondja 1604-től 1848-ig őrzi a peres eljárások iratait. A debreceni céhek történetileg és esztétikailag is egyedülálló dokumentumai mellett nagyon fontosak az egykori titkos levéltár iratsorozatai, vagy a kéziratos térképek 1750-től.

Bihar vármegye középkori és kora újkori iratai Nagyvárad 1660-as török ostroma idején elpusztultak, ezért a vármegye nemesi közgyűlésének jegyzőkönyvei csak 1688-tól maradtak fenn. Iratanyagát tovább csökkentette az I. világháborút lezáró trianoni békediktátum, melynek következtében a vármegye területének közel háromnegyedét és székhelyét, Nagyváradot Romániához csatolták. A levéltárunkban azonban még így is jelentős mennyiségű vármegyei, járási, települési, államigazgatási és intézményi irat maradt fent, amelynek egy része még feltáratlan a kutatók által.

A fentebb említett közgyűlési iratok (1622-1848) mellett a történettudomány szinte minden területe számára felbecsülhetetlen forrásértékkel bírnak Bihar Vármegye Törvényszékének iratai (polgári, nemességi és tiszti perek) és a gyűjteményes fondok, úgymint az összeírások, a járási iratok, a szabályrendeletek, az egyesületi alapszabályok és a vízügyi iratok.

Az MNL Hajdú-Bihar Megyei Levéltáraa többi közgyűjteményi társintézményhez, a múzeumokhoz és könyvtárakhoz hasonlóannemzeti kincseket őriz. Nálunk találhatók meg Debrecen város és Hajdú-Bihar Megye történetének elmúlt ezer éve alatt keletkezett iratok, melyek a térség gazdaság-, társadalom-, politika- és művelődéstörténetének kiapadhatatlan forrásai. Az iratok megőrzése természetesen nem öncélú: kutatók kutatják, az ügyfelek pedig adatszolgáltatást várnak belőlük. Éppen ezért nagyon fontosnak tartjuk, hogy forrásközelbe hozzuk az embereket és megismertessük őket intézményünk munkájával, létjogosultságával. A levéltárban található források értéktárba való felvétele is ezt célozza.

A levéltár honlapján (hbml.archivportal.hu) többek közt megtalálhatóak az intézményhez köthető információk, a közérdekű adatok, a kutató- és ügyfélszolgálattal kapcsolatos tudnivalók és a kutatási segédletek.

 

Határozati szám: 71/2015 (10.07.)

Kategória: kulturális örökség

Kérünk, hogy az optimális felhasználói élmény érdekében fogadd el a sütiket. Infó itt.