Csikóbőrös kulacs

A kulacs formája általában egységesnek mondható, legszebb változatai kétségtelenül a csikóbőrös kulacsok voltak, melyeknek a XIX. század hatvanas éveitől volt nagy divatja. Ez vált általánossá a debreceni kulacskészítők körében is. Az esztergált fa felületét szépen kikészített csikóbőrrel vonták be, ezzel növelték a kulacs folyadékot hűvösen tartó funkcióját. Legfőbb díszítését a mindkét oldalon középre elhelyezett kulacsrózsa adja. A bőrből készült kulacsrózsa gyakran többrétegű volt, szélét cakkozták, nem ritkán átlyuggatták, rézgyűrűkkel verték ki.

A kulacsrózsa díszítményét többféle díszítési technikával készítették el. Gyakori volt a hasított tollal, vagy bőrszíjjal kivarrt, szironyozott évszám és monogram díszítés, melyeket olykor virágornamensek is kísértek. A debreceni kulacsokon szívesen alkalmazták a színes fonallal való hímzést is, ami a bőr alapon túl posztó anyagon is megjelenhetett. Ezeknek a díszítményeknek az elkészítésébe Debrecenben gyakran besegített Dankovszky Lórándné szűrhímző népművészet mestere is, aki a debreceni cifraszűr jellegzetes motívumaival tette igazán „debrecenivé” ezeket a kulacsokat. A debreceni csikóbőrös kulacs másik, feltűnően díszített része a vállszíjhoz és az aljszíjhoz erősített sallang, mely a kulacs két oldalán lóg le. Ezek a sallangok a lószerszámok díszes fonottas, vagy vágott díszítményeit idézik, ugyanakkor teljes összhangban vannak a kulacsrózsa díszítményével is.

Szabadfalvi József néprajzkutató a következőkben fogalmazta meg a csikóbőrös kulacsról:

A jellegzetes csikóbőrös kulacsok, a csikóbőrrel bevont, díszesen ékített facsutorák nagyarányú kisipari készítésmódja – talán – Debrecenben alakult ki… A debreceniséget két ténnyel támaszthatjuk alá: Debrecen legnagyobb költője Csokonai Vitéz Mihály már a 18-19. század fordulóján megénekelte a „Szerelemdal a csikóbőrös kulacshoz” c. versében. Másrészt pedig helyhez köti tárgyunkat az a tény is, hogy a debreceni szíjgyártó mesterek – leginkább megrendelésre – mindig készítették, szinte hozzátartozott mestervizsgájukhoz. Készítése és díszítése, az eszközök és a díszítmények is lényegében azonosak a szíjgyártók által használtakkal.”

 

Határozati szám: 52/2014 (03.06.)

Kategória: kulturális örökség



Kérünk, hogy az optimális felhasználói élmény érdekében fogadd el a sütiket. Infó itt.