Halasy Gyula olimpiai bajnok magyar sportlövő. Kisvárdán született 1891. július 19-én és 1970. december 20-án hunyt el Budapesten.
Ifjúságát Debrecenhez közeli családi birtokukon töltötte. Itt a birtokon már 6 évesen vadászott, célba lőtt. Az évek során a fegyverek mesteri kezelője, a lövészet megszállottja lett. A II. világháború után a sportlövészet válogatott edzéseit vezette. Bécsben szerzett jogi doktorátust és kereskedelmi diplomát. Az első világháború alatt frontkatonaként szolgált, egy közelében felrobban gránát hatására nyolc hónapra megbénult. Sportolóként – korabeli szokásoknak megfelelően – több sportágban is tevékenykedett (vívás, lovaglás, műkorcsolyázás).
Az 1920-as évek elején ismerkedett meg az agyaggalamb-lövészettel, a Magyar Galamblövő Egyesület versenyzője lett. Első nagy nemzetközi versenyén, az 1924-es párizsi olimpiai játékok agyaggalamb-lövész versenyén szétlövésben nyert aranyérmet a finn versenyző ellen, ezzel a nyári olimpiai játékok történetében ő nyerte a 12. magyar aranyérmet és az első magyar sportlövő olimpiai aranyérmet. Később Krúdy Gyula így jellemezte Halasyt: „Ő a legnyugodtabb ember”. Ugyanezen az olimpián a csapattal a hatodik helyez szerezte meg.
Pályafutása során 1932-ben élőgalamb-lövészetben, 1936-ban pedig agyaggalamb-lövészetben nyert csapat-világbajnokságot. Egyéniben ugyanezeken a világbajnokságokon második (agyaggalamb), illetve harmadik (élőgalamb) helyet szerzett. 1937-ben vb 4. volt. 1936-ban kétszeres Európa-bajnok volt (egyéni és csapat). 70 éves koráig versenyzett.
Aktív pályafutásának befejezése után csapatának edzőjeként tevékenykedett. A sportlövészet elméletével is tudományos alapossággal foglalkozott, számos szakcikke jelent meg a témakörben. Az 1950-es évektől haláláig a magyar sportlövő-válogatott szaktanácsadójaként tevékenykedett, majd a sporthivatal szakfelügyelője volt. Özvegyének halála után a családja a Magyar Olimpiai Bizottságnak adományozta az olimpiai aranyérmet és a hozzá tartozó diplomát.
Nyughelye Budapesten a Farkasréti temetőben van.
Díjai:
♦ harmadik osztályú Vaskorona-rend a hadi díszítménnyel és a kardokkal
♦ harmadik osztályú Katonai Érdemkereszt a hadi díszítménnyel és a kardokkal
♦ Katonai Érdemkereszt szalagján a kardokkal
♦ Ezüst Katonai Érdemérem
♦ Bronz Katonai Érdemérem
♦ Károly-csapatkereszt
Emlékezete:
♦ Halasy Gyula emlékverseny
♦ Halasy Gyula utca Kisvárdán
Határozati szám: 72/2015 (10.07.)
Kategória: sport